De Kiekkaaste is de mooiste vogelkijkhut in Groningen en staat in het uiterste puntje van de provincie. Hier heb je het gevoel dat je aan het einde van de wereld bent beland. Vanaf dit plekje kijk je uit over het Wad: prachtige uitzichten gegarandeerd. En ook de vogelkijkhut zelf en de route er naar toe via een vlonderpad zijn de moeite waard. Op een zomerse dag tuffen we daarom naar het einde van de wereld in Noord-Groningen om alle magie zelf te ervaren. Dit is waarom je een kijkje wilt nemen bij Vogelkijkhut de Kiekkaaste.
![]()
![]()
![]()
De Waaiboei vlak bij de parkeerplaats van de Kiekkaaste
![]()
Naar de Kiekkaaste: een foto maken bij de Riezen Foto Rahmen
Naar de Kiekkaaste aan het einde van de wereld
Op een wat wisselvallige dag in de zomer tuf ik samen met een vriendin naar het uiterste puntje van Groningen. Hier, in Nieuwe Statenzijl, heb je het gevoel dat je in een stukje niemandsland bent beland. De mensen zijn er vriendelijk en mijn telefoonprovider denkt dat ik al in Duitsland ben.
En dat is niet zo gek, Nieuwe Statenzijl ligt op een steenworp afstand van onze oosterburen. Want wandel je via het sluizencomplex van Nieuwe Statenzijl naar de Riezen Foto Rahmen, dan ben je slechts 50 meter verwijderd van de Duitse grens.
![]()
Over de Kiekkaaste in Nieuwe Statenzijl
De Kiekkaaste in Nieuwe Statenzijl is de enige vogelkijkhut in Nederland die zich buiten de dijk bevindt. Het ligt midden in natuurgebied de Dollard in het Waddengebied.
Op deze plek komen zoet water van de Westerwoldse Aa en het zoute water van de Waddenzee samen. Het levert een bijzonder natuurgebied op vol kwelders en het Wad. Hier in het brakke getijdenlandschap kom je dan ook veel bijzondere vogels tegen, waddenvogels en watervogels zoals de bonte strandloper, lepelaar en de kluut. Verder kun je soms zeehonden op zandbanken zien liggen en heel af en toe zelfs een verdwaalde bruinvis spotten. Dus vergeet vooral je verrekijker niet!
![]()
De sluis van Nieuw Statenzijl
Waar staat vogelkijkhut de Kiekkaaste?
Vanuit de stad Groningen is het nog ongeveer vijftig minuten rijden naar de Kiekkaaste. Hier aangekomen, kun je gratis parkeren op de parkeerplaats bij het sluizencomplex van Nieuw Statenzijl, vlak bij de Waaiboei. Vanaf hier wandel je de dijk op en zie je aan je linkerhand de Kiekkaaste al ligggen. Het vlonderpad begint aan de voet van de dijk na de Riezen Foto Rahmen.
![]()
Via het vlonderpad naar de Kiekkaaste
Via het vlonderpad dat is aangelegd tussen de rietkragen wandel je in ongeveer een tien tot vijftien minuten naar de Kiekkaaste. Is het hoog water dan kan het zijn dat je hier natte voeten krijgt. Je doet er dus goed aan om waterdichte schoenen met goede grip aan te trekken. Dankzij het wuivende riet ziet het er in elk jaargetijde weer anders uit.
Het is een nogal wisselvallige dag als we hier zijn, maar we hebben het geluk dat de zon nét een beetje doorbreekt op het moment dat we aan de wandeling beginnen. Gelukkig komen we niet veel tegenliggers tegen op het vlonderpad, want omdat het heel smal is, kan ik me voorstellen dat passeren hier een uitdaging is.
Waait het heel hard, dan wordt het trouwens afgeraden om naar de Kiekkaaste te wandelen. Ook goed om te weten: omdat dit een beschermd natuurgebied is, zijn honden en drones niet welkom.
![]()
Via de kijkgaten in de vogelkijkhut kun je de omgeving en de dieren goed bekijken
De Kiekkaaste: meer dan een vogelkijkhut
Alleen al de aanblik van de Kiekkaaste is een foto waard. Ik schiet dan ook heel wat kiekjes. Het gebouw zelf werd ontworpen door Huub Oome en prijkt sinds 1995 als een markant baken aan de Groningse horizon.
De vogelkijkhut staat op houten palen en doet me op een of andere manier denken aan Baba Yagá, de hut op kippenpoten uit het muziekstuk ‘De Schilderiijententoonstelling’ van Moessorgski. Via een wenteltrap kom je boven waar je op houten banken zit en via kijkgaten op verschillende hoogtes een wijds uitzicht hebt over het Wad, de slikplaten en de dieren die hier leven. Een prachtig en rustig plekje!
![]()
Bakje doen bij de Kiekkaaste
Bakje doen met oerhollandse appeltaart
Na ons bezoek aan de Kiekkaaste gaan we nog even een ‘Bakje doen‘ bij de sluis en vooruit, met een flink stuk appeltaart erbij. Inmiddels stortregent het, dus we hebben heel veel mazzel gehad met het weer. Van al dat water moet ik plassen, gelukkig bevindt zich boven op de dijk een toilet. Best handig zo midden in dit niemandsland.
![]()
Wandelroute door de Breebaartpolder naar de zeehondenkijkwand
Meer avontuur in Groningen
In de omgeving is er nog veel meer leuks te ontdekken. Zeker voor kinderen voelt zo struinen in Groningen als een avontuur. Iets noordelijker vind je bijvoorbeeld polder Breebaart met bezoekerscentrum Dollard, waar je van alles te weten komt over het ontstaan van dit gebied, en een heuse zeehondenkijkwand waar je van heel dichtbij wilde zeehonden kunt spotten. Ik schreef er al een keer over in deze blog met tips voor avontuur in Groningen.
![]()
Tips overnachten bij de Kiekkaaste
Ik kan zo’n weekendje op het Groningse platteland echt aanraden. Hoewel het relatief kort is, heb je hier midden in de natuur het gevoel dat je er even helemaal uit bent. Zelf sliep ik bij Boerderij de Diek’n. Een pittoreske locatie midden tussen de weilanden, al vond ik dat het qua verzorgdheid en netheid het iets te wensen overliet. Andere accommodaties die ik je aan kan raden in de omgeving van de Kiekkaaste:
- Appartement Achter de Kerk – heel low budget appartement voor 2 personen in het idyllische Eppenhuizen. Hier krijg je echt waar voor je geld, er is zelfs een vegetarisch ontbijt beschikbaar.
- Hotel Termunterzijl – dit hotel in Termunterzijl heeft een restaurant en gratis parkeergelegenheid. Bij het hotel kun je ook fietsen huren.
- Hoogheem Erfgoed & Logies *** – slapen in een boerderij in Nieuwolda. Je kunt kiezen uit een 5-persoonshuis met 2 slaapkamers of een 2-persoons woonruimte.
- Kerkje de Kleine Antonius **** – dit is pas een bijzonder plekje om te overnachten. Dit oude kerkje heeft 2 slaapkamers met slaapplaatsen voor maximaal 4 personen.
- Camping Lentemaheerd – heerlijke camping op het platteland bij Uithuizermeeden. Ik sliep hier eens met de kinderen in stacaravan De Eendekooi (daarover lees je hier meer). De camping heeft kampeerplekken, maar je kunt er ook een paar accommodaties huren én er zijn b&b kamers.
Meer tips voor Groningen
- Bezienswaardigheden in de provincie Groningen
- Dit zijn de 9 mooiste dorpjes van Groningen
- 5x naar de dijk
- Tips voor avontuur in Groningen
- De leukste plekjes om te overnachten in Groningen stad
Tips vogelkijkhut de Kiekkaaste bewaren
![]()
Handig voor je Groningen vakantie
Dit artikel met tips voor je bezoek aan de Kiekkaaste bevat affiliate links. Als jij iets boekt via een van deze linkjes, ontvang ik een kleine commissie. Zo kun je Neneh’s Choice steunen. Wil je me op een andere manier bedanken? Koop dan een kopje koffie voor me!





